Czy możliwe jest znalezienie bezpiecznego, ekologicznego i ekonomicznego źródła ciepła? Ogrzewanie to temat, który powraca każdego roku, bo przecież jesienią i zimą musimy o siebie zadbać i ogrzewać pomieszczenia w których żyjemy i pracujemy. Jednak coraz częściej boimy się kosztów, jakie nieść będzie ze sobą sezonowe ogrzewanie. Czy słyszałeś już o grzejnikach na podczerwień? To tanie w eksploatacji, bezpieczne i ekologiczne rozwiązanie, o którym dokładnie Tobie opowiemy. Artykuł przy współpracy z primenews.pl
Grzejnik na podczerwień, jak sama nazwa wskazuje to urządzenie, które wykorzystuje podczerwień do ogrzewania pomieszczeń. Technologia z podczerwienią, dotychczas służyła głównie w saunie, obecnie jednak stała się popularna jako forma ogrzewania niekonwencjonalnego – które już niedługo stanie się jedną z głównych form. Od roku 2033 wprowadzone zostaną przepisy, które całkowicie zabraniają spalania paliw stałych, ponieważ ogrzewanie nie może wiązać się z emisją zanieczyszczeń. Co ważne, a dla wielu z pewnością najistotniejsze, koszty eksploatacji ogrzewania podczerwienią są naprawdę niskie. Dodatkowym atutem jest fakt, że są przyjazne dla alergików, ponieważ nie wywołuje ruchów powietrza, a więc nie unosi alergenów w powietrzu.
Jak działa promiennik podczerwieni? Zacznijmy od zwrócenia uwagę na klasyczne grzejniki, których działanie związane jest z ogrzewaniem powietrza i wprowadzaniem je jednocześnie w ruch – przez to właśnie, rozkład temperatur w pomieszczeniach jest różny ponieważ przy suficie jest cieplej, niż przy podłodze. Między innymi właśnie to wpływa na zwiększone koszty ogrzewania. Dodatkowo tradycyjne grzejniki wywołują ruch powietrza, a więc ruch drobinek, jaki jest w nich zawarty, czyli m.in. kurz, co jest niekorzystne dla alergików. Jak działa grzejnik na podczerwień? Fale podczerwone ogrzewają wszystkie pomieszczenia równolegle: podłogi, stropy, ściany, przedmioty i osoby znajdujące się w ogrzewanym pomieszczeniu. Uważa się, że sposób w jaki działają panele na podczerwień przypomina słońce – stojąc w słońcu czujemy wyższą temperaturę, niż będąc w cieniu, mimo że temperatura powietrza jest taka sama. Grzejnik na podczerwień działa tak, jak promieniowanie, co może przynieść niepokojące skojarzenia, ale bez obaw! Ten system ogrzewania jest bardzo bezpieczny.
Ze względu na użytą technologie oraz zastosowanie, wyróżniamy różne rodzaje grzejników na podczerwień:
Panele grzewcze na podczerwień – jest to taki rodzaj grzejników, który charakteryzuje się długofalowością, dlatego dobrze sprawdzi się w domach, mieszkaniach oraz biurach. Panele mogą być zamontowane na ścianach, sufitach podwieszanych oraz na nóżkach – jako grzejniki przenośnie.
Grzejniki hybrydowe – to energooszczędne grzejniki, które wykorzystują dwie technologie: emisję ciepła na podczerwień z przedniego panelu oraz ogrzewane konwekcyjne, które również sprawdzi się w mieszkaniach, biurach oraz domach.
Promienniki podczerwieni – szeroki wachlarz: krótko, średnio oraz długofalowe, które mają zastosowanie wewnątrz oraz na zewnątrz pomieszczeń. Stosowane są do ogrzewania strefowego: tarasy, altany, ogrody zimowe lub do dogrzewania mieszkania.
Grzejniki elektryczne na podczerwień, jak już wspominaliśmy, mają liczne zalety.
Alternatywne, czyli elektryczne źródła energii, często uważane są jako drogie. Takie przekonanie wynika z założenia, że promienniki nie są w stanie samodzielnie wytworzyć ciepła, które zapewni dostatecznie ciepłe powietrze w pomieszczeniu. Dlatego chcąc zapewnić dostarczającą ilość ciepła w budynku mieszkalnym, trzeba zakupić urządzenia w większej ilości, a to właśnie generuje koszty. Decydując się na zakup grzejników na podczerwień wysokiej jakości z wbudowanym termostatem zapewnimy sobie odpowiednie działania grzewcze. Takie urządzenie pobiera prąd, gdy jest włączone – podczerwień ogrzewa tylko te pomieszczenia, w których jest konieczność w danym czasie.