Jak dbać o brodę, aby Twój zarost wyglądał elegancko i schludnie? Nie wystarczy przecież tylko zapuścić brodę i wąsy. Z perspektywy czasu możemy spokojnie stwierdzić, że moda na brodę to nie chwilowy trend. Zmienia się jedynie bardziej lub mniej modna długość – z wąsami lub bez itd. Między wizytami u barbera warto wiedzieć, jak zadbać o zarost. Wprawdzie przez pierwsze kilka dni po stylizacji u specjalisty będziesz mieć idealną brodę, to jednak ona rośnie, a wtedy możemy stracić swój wymarzony efekt. Dowiedz się, co warto wiedzieć o pielęgnacji brody.
Sposób w jaki się odżywiamy ma wpływ nie tylko na naszą sylwetkę, kondycję zdrowotną organizmu, ale również brodę! Jeśli planujesz zapuścić bujny zarost – i nie chodzi tylko o jego długość, ale również dobrej jakości włosy zwróć większą uwagę na to, co jesz. Podstawą odpowiedniego hodowania brody jest zapewnienie organizmowi białka. Regularne spożywanie białka pozytywnie wpływa na wzrost i jakość brody. Zadbaj również o pełnowartościowe i systematyczne posiłki zawierające węglowodany, tłuszcze – głównie nienasycone – błonnik, witaminy oraz minerały. Ponadto prawidłowy sen, aktywność fizyczna i unikanie stresu nie tylko wpłynie na Twoją kondycję fizyczną i psychiczną, ale również na jakość Twojego zrostu. Jeśli mimo wysiłków wzrost brody trwa u Ciebie bardzo wolno, warto udać się na wizytę do lekarza, który może nam zasugerować odpowiednią suplementację witamin.
To wydaje się oczywiste, ale jednak wolimy przypomnieć. Jeśli masz brodę – myj ją. To taki sam poranny obowiązek jak mycie zębów, czy branie prysznica. Wbrew temu, co sugerują niektórzy brodę można myć mydłem, żelem pod prysznic lub szamponem – otóż nie. Te produkty nie są dostosowane do włosów na brodzie i skórze, jaka się pod nimi kryje. Używając nieodpowiednim kosmetyków doprowadzimy do zniszczenia i wysuszenia skóry oraz zarostu. Nie ma zatem innej opcji niż kosmetyki do brody – odpowiednie środki dedykowane męskim zarostom. Mycie brody to bardzo ważny element dania o zarost – musisz pamiętać, że taki zabieg nie tylko zmywa resztki kosmetyków po stylizacji i pielęgnacji zarostu, ale również wszystkiego, co w ciągu dnia może zawieruszyć się w wąsach i brodzie. A tego jest naprawdę sporo – resztki jedzenia, kurz, zanieczyszczenia, dym papierosowy, brud itd. Obciążono tym skóra może zacząć nadmiernie produkować sebum – przez co powstanie na niej trądzik. Kosmetyki do codziennej pielęgnacji pozwolą usunąć nieprzyjemny zapach z włosów brody oraz nieczystości. Polecane kosmetyki do mycia brody to przede wszystkim szampony i żele dla brodaczy. Nie do ciała czy włosów na głowie – ale do brody.
Czesanie brody ma znaczenie. O długie włosy dbamy czesząc je – a przynajmniej, aby zapewnić im zdrowy i schludny wygląd tak robimy. Nikt nie lubi kołtunów, więc powinniśmy czesać je regularnie. Podobnie jest z brodą. Dokładne rozczesanie pozwoli nam nadać włosom odpowiedni kształt, a przy tym usunąć zanieczyszczenia i martwy naskórek. Przy zaroście, który potrzebuje rozczesywania, specjalna szczotka do brody (tzw. kartacz) zastąpi nam peeling, który nie dotrze do skóry przez gęste włosy. Co więcej – regularne czesanie pobudza skórę do pracy, co wpływa na szybszy wzrost włosów i produkcję sebum. Wyćwicz sobie zatem nawyk sięgania po szczotkę do swojej brody.
Taka szczotka powinna być wykonana z naturalnego włosia dzika, zaś grzebień powinien mieć wąskie ząbki.
Aby odpowiednio dbać o zarost, trzeba pamiętać o prawidłowym nawilżaniu. To nie tylko nawilżenie włosów, ale również skóry. Dzięki zabiegom pielęgnacyjnym unikniesz swędzenia podczas rośnięcia włosów, a sama skóra brody przestanie być podatna na podrażnienia, łuszczenie i łupież. Odpowiednie kosmetyki do tego typu zabiegów to: balsam do brody, krem do brody czy olejek. Olejki do brody poza nawilżaniem mają jeszcze dodatkową zaletą jaką jest ciekawy aromat zapachowy. To, jaki produkt wybrać zależy od tego, w jaki sposób Twoja broda zareaguje na kosmetyk. Możesz również spróbować stworzyć własną, domową mieszankę olejków do brody. Za bazę może służyć olejek arganowy, migdałowy lub olej jojoba, zaś uzupełnić go warto takimi olejkami jak: olejek z drzewa sandałowego, olej sosnowy lub jodłowy. Możesz też po prostu pójść do sklepu i spróbować gotowych produktów.
Jak układać brodę, aby uzyskać odpowiedni kształt brody? Stylizacja jest niezbędna głównie wtedy, kiedy masz długą brodę. Pozwoli ona ujarzmić gęste włosy, które bez odpowiedniej pielęgnacji będzie wyglądać niechlujnie. Kosmetyki do pielęgnacji brody, jakie warto używać, to m.in: wosk, pomada, glinka czy krem. Dzięki jednemu z nich Twoja broda, przez cały dzień będzie wyglądała tak, jak zadbasz o nią o poranku. Dotyczy to również wąsów – możesz wyposażyć się w wosk do wąsów. Jeśli masz długą i gęstą brodę najlepiej sprawdzi się wosk do brody i pomada. To w jaki sposób układać brodę – zależy od tego, jaki kształt brody chcesz uzyskać, a to zależne jest od Twojego charakteru i gustu.
Wiesz, już jak ważne jest regularne mycie brody, jak cenne są kosmetyki do stylizacji oraz pielęgnacji zarostu. Wiesz już, że broda potrzebuje odpowiednich warunków – w tym również odpowiedniego odżywiania się i dbania o komfort psychiczny. Jednak pojawia się taki moment, kiedy po prostu potrzebujemy podciąć nieco brodę i wąsy. To pozwoli nam jeszcze lepiej zadbać o wymarzony kształt zarostu, dlatego w takim przypadku zaopatrz się w trymer i dobrej jakości nożyczki do brody. Samodzielne przycinanie brody i wąsów, to sztuka która wymaga wprawy i praktyki, dlatego od razu może nie do końca się udać. Jeśli jednak się uda poprawisz wygląd brody i będziesz mógł to robić w dowolnej chwili.
Jeśli regularnie dbasz o swoją brodę, wizyta u barbera nie będzie już tak częsta. Jednak możesz chcieć udać się na wizytę aby dowiedzieć się, jak uzyskać pożądany kształt lub po prostu dokonać metamorfozy. Jeśli jednak przed Tobą pierwsza wizyta u barbera musisz pamiętać o kiku ważnych rzeczach:
Przed strzyżeniem porozmawiaj z barberem o tym, jakie masz oczekiwania. Nie bój się wyjaśniać dokładnie, czego chcesz – możesz pokazać zdjęcia podobnych strzyżeń lub opisać ją słowami. Bądź precyzyjny – jeśli masz zamiar powiedzieć „proszę tylko trochę skrócić brodę”, to określ to konkretniej – 2 czy 5 cm? Dobry barber będzie prosił o informacje, ale jeśli jesteś pierwszy raz lub trafisz na kogoś niesprawdzonego, może po strzyżeniu czekać Ciebie rozczarowanie. Co więcej barber zapyta Ciebie również o oczekiwania dotyczące fryzury aby dopasować do niej brodę lub samodzielnie zasugerować odpowiedni kształt. Jeśli nie rozumiesz, co barber do Ciebie mówi, nie udawaj że wiesz – ponieważ ponownie możesz być rozczarowany po spojrzeniu w lustro po zabiegu. Możesz również całkowicie oddać się w ręce specjalisty i zdać się na jego pomysł i umiejętności – a najwyżej w domu, zgolić zarost. Wszystko zależy od Ciebie.
Na zakończenie mały bonus dla tych, którzy chcą pójść nieco na skróty lub mimo wielu starań, ich broda traci blask, rozdwaja się lub rośnie nie tak, jak powinna. W takim wypadku warto skorzystać z odżywki do brody, która zawiera odżywcze ekstrakty, witaminy z grupy B i po kilku użyciach powinna dać upragniony efekt. Pamietaj, aby z takich opcji skorzystać dopiero, kiedy pozostałe opisane tu starania, nie przyniosą oczekiwanych efektów.
Zapuszczanie brody to jedno, stylizacja brody to drugie, dbanie o zapewnienie jej dobrej kondycji to trzecie. Zadbany zarost to atrybut męskości, który z pewnością wpływa na atrakcyjność mężczyzn, ale również wskazuje na jego charakter. Zadbana broda mówi o mężczyźnie, który nie wstydzi się o siebie dbać. Jeśli chcesz zapuścić gęstą brodę, wiedz że utrzymanie jej w dobrej kondycji wymaga czasu i pielęgnacji, a dokładne rozczesanie włosów powinno stać się Twoją codzienną rutyną. Czy warto nosić brodę? Zdecyduj sam, zdecydowanie jednak dodaje ona uroku – pod warunkiem, że o nią dbamy.