Buzkaszi to tradycyjna gra zespołowa uważana za narodowy sport Tadżyków, Uzbeków i Turkmenów w północnym Afganistanie. Uprawiana jest głównie w północnych prowincjach kraju: Balchu, Samanganie oraz Kunduzie. Buzkaszi polega na tym, że dwa zespoły rywalizują ze sobą, próbując wydzierać sobie kozę lub krowę. Gra jest bardzo energiczna i wymaga od graczy dużej kondycji.
Buzkaszi to tradycyjna gra zespołowa uważana za narodowy sport Tadżyków, Uzbeków i Turkmenów w północnym Afganistanie. Buzkaszi jest uprawiana głównie w północnych prowincjach kraju: Balchu, Samanganie oraz Kunduzie. Gra polega na tym, że dwie drużyny liczące po 5-7 osób starają się wydrzeć sobie kozę lub barana. Zwycięska drużyna to ta, która pierwsza dotrze ze swoim zwierzęciem do mety. Gra jest bardzo brutalna i kontrowersyjna, dlatego też jest objęta zakazem w wielu krajach. W Polsce Buzkaszi jest nielegalne. Wydaje się, że gra ta nie ma nic wspólnego ze sportem, a jedynie służy rozrywce i okazywaniu się przed innymi.
Jednak trzeba pamiętać, że w pewnych regionach świata takie formy rozrywki są normalne i nikogo nie dziwią. Dla mieszkańców tych regionów Buzkaszi jest ważnym elementem życia społecznego i tradycji. Buzkaszi jest kontrowersyjnym sportem, który wzbudza wiele emocji. Jedni uważają go za okrutny i bezsensowny, inni za ważny element życia społecznego i tradycji.