Z pewnością słyszałeś o czymś takim, jak hosting czy serwer. Jednak jeśli nie posiadasz własnej strony internetowej, te zagadnienia mogą być dla Ciebie obce – a warto je znać, zwłaszcza kiedy myślisz o prowadzeniu własnego bloga. Czym jest hosting? Co to jest serwer? Jakie są rodzaje hostingów? Artykuł przy współpracy z: strefa.biz
W internecie nie trudno mieć swoją własną przestrzeń, aby dzielić się z innymi swoimi osobistymi przemyśleniami lub zawodowymi wpisami. Tak działają media społecznościowe, jednak jeśli chcesz założyć stronę internetową – potrzeba czegoś więcej – domeny oraz hostingu. Domena, to najkrócej mówiąc, adres strony internetowej – czyli jej nazwa. Natomiast hosting to przestrzeń serwerowa, na którym witryna znajduje się. Czyli usługa, która umożliwi opublikowanie witryny. Dzięki temu, możemy opublikować oraz umieszczać na nim rozmaite pliki.
Twoja strona internetowa jest dostępna za dnia i w nocy – na okrągło. Jednak gdybyśmy stronę www opublikowali na komputerze domowym, z pewnością zostałby on wyłączony na noc – a wtedy również strona nie działałaby. I z tego powodu, wynajmujemy miejsce na komputerach, które działają przez cały czas – a tym samym Twoja witryna internetowa jest dostępna o każdej porze dnia i nocy. Komputer na którym wynajmujemy miejsce pod witrynę to właśnie serwer, zaś udostępnianie na nim miejsca i zasobów to usługa hostingu.
Obecnie wybór hostingu w Polsce jest bardzo szeroki. Dostawców usług hostingowych w Polsce nie brakuje – czyli firm, które wynajmują miejsce, na Twoją witrynę www. Usługodawca udostępnia przestrzeń dyskową, na którym przechowywane są pliki strony: dane poczty e-mail, sklepy internetowe, rozbudowane serwisy internetowe, małe osobiste witryny www, zdjęcia, pliki multimedialne itd. Ilość danych, jakie mogą być przechowywane w ramach usługi, zależne są od miejsca, jakie w ramach usługi udostępnia usługodawca. Istnieją darmowe hostingu, które umożliwiają minimalne możliwości tworzenia swojej strony, ale również szerokie pakiety wyposażone między innymi w możliwość przechowywania bardzo dużej ilości miejsca na dysku.
Jak wspominaliśmy istnieją hostingi darmowe, które charakteryzują się:
Istnieją również różne typy hostingów, a każdy z nich przeznaczony jest dla innego odbiorcy. To ważne, aby wiedzieć jaki hosting będzie dla Ciebie najlepszy – poznaj rodzaje hostingów.
To najpopularniejszy typ hostingu, najwięcej stron w przestrzeni internetowej korzysta właśnie z hostingów współdzielonych (shared hosting). Polega on na tym, że określona wielkość przestrzeni na danym serwerze zostaje przydzielona poszczególnym użytkownikom. Zazwyczaj wszystkie konta przypisane są na jeden adres IP. Taki hosting charakteryzuje się wydajnością i stabilnością oraz przystępną ceną. To najtańszy hosting, choć konkretne ceny będą różnić się w zależności od właściciela serwera. Dedykowany jest przede wszystkim osobom, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy informatycznej. Panel użytkownika jest tutaj bardzo intuicyjne, a prace konserwacyjne serwera przeprowadza firma hostingowa. Z tego typu hostingu korzystają przede wszystkim mniejsze strony oraz wszelkie blogi.
VPS, czyli Virtual Private Server to bardziej zaawansowana forma hostingu. Poza możliwością tworzenia treści, zyskujemy tutaj np. 1 GM pamięci RAM, osobny rdzeń CPU, przeznaczony na własne projekty. Czyli – inni klienci hostingów, nie będą mieli dostępu do zasobów zarezerwowanych dla Ciebie. W ramach usługi hostingowej, otrzymasz dostęp do systemu operacyjnego jako administrator, a zatem możesz uruchomić usługi strony, zainstalować oprogramowanie, wtyczki, skonfigurować kopie zapasowe, aktualizacje, zabezpieczenie itp.
Dedykowany hosting to taki hosting, w którym dzierżawimy cały komputer z serwerowni, który obsługuje tylko nasz projekt. Dany hosting dedykowany jest osobom, które potrzebują pełnej kontroli nad urządzeniem, a tym samym potrzebują wyjątkowo dużej mocy obliczeniowej. Tak, jak w przypadku VPS, tak również przy hostingu dedykowanym należy posiadać umiejętność zarządzania systemem operacyjnym oraz jego usługami.
Hosting w chmurze do sieć serwerów i maszyn wirtualnych, które oferują wysoką wydajność oraz dostępność zasobów, niezależnie od ruchu, prac technicznych i innych sytuacji. Awaria serwera nie prowadzi do unieruchomienia strony.
WordPress to bardzo popularny silnik. Dlatego wybierając hosting na WP, należy dopasować rozwiązanie do konkretnego projekty i zwrócić uwagę na takie sfery jak:
Typy hostingów to jedno – a ilość różniących się na rynku ofert, to drugie. Nie chodzi o to, co najtańsze – promocje i atrakcyjne opłaty za pierwszy rok użytkowania może być błędem, dlatego aby wybrać odpowiedni dla siebie hosting zwróć uwagę na jego parametry. Jak wybrać najlepszy?
Hosting internetowy płatny – ile kosztuje? Cóż, to zależy. Zarówno od pakietu i możliwości jakie wycenia usługodawca. Ceny są różne, od 50 do 800 zł brutto miesięcznie, a czasem nawet i więcej. Podstawowe konta to około 200-300 złotych rocznie. Plany hostingowe różnią się od siebie, podobnie jak ceny za nie. Dlatego warto dobrze przyjrzeć się jakie usługi w ramach danego hostingu są Tobie oferowane. Porównaj ceny różnych hostingów, sprawdź opinie i wypróbuj je, zanim zdecydujesz się na jedną z opcji.