Funchal to miasto w Portugalii, które jest stolicą wyspy Madera – popularnego kierunku turystycznego. Choć samo miasto nie jest szczególnie obfite w typowe atrakcje turystyczne, jak wyjątkowe zabytki dla których tak chętnie odwiedzane są inne miasta, jak Rzym czy Paryż. A jednak turyści z całego świata tłumnie przyjeżdżają do Funchal. Dlaczego? Co kryje w sobie to miasto? I dlaczego tak popularne są tutaj sanki? Sprawdźmy! Artykuł przy współpracy z portalem Holidays.Expert
Kiedy koloniści z Portugalii przybyli na Wyspę, ich oczom ukazały się liczne pola Kopru – skąd pochodzi nazwa obecnej stolicy Madery. Funchal – to po prostu koper. Chodź obecnie nie spotkamy tak obfitych pól tej rośliny, bo w końcu musiały tu powstać budynki, domy i ulice, to wciąż w znacznej ilości rośnie on na wyspie. Funchal został założony w 1421 roku przez João Gonçalves Zarco, odkrywcę Madery. Obecnie miasto zamieszkuje prawie 112 tysięcy mieszkańców. Powierzchnia Funchal to 76,15 km2. Leży u podnóża gór wulkanicznych oraz nad Oceanem Atlantyckim, co czyni Funchal bardzo atrakcyjnym turystycznie miejscem, a jednocześnie istotnym ośrodkiem handlowym i rybackim oraz słynnym ośrodkiem uzdrowiskowym. Dlatego właśnie miasto to, stało się stolicą Madery. Ponieważ Funchal jest stosunkowo młodym miastem – w 1508 roku król Manuel I Szczęśliwy nadał osadzie prawa miejskie – nie spotkamy tutaj wielu starych i zabytkowych budowli, ale liczne wąskie uliczki, malownicze kamienice, klimatyczne kafejki, restauracje, winiarnie, kościoły muzea, tawerny i atrakcje rozrywkowe przyciągające turystów. W ramach ciekawostki dodamy, że w Funchal urodził się słynny piłkarz Cristiano Ronaldo.
Pierwszym przystankiem do zwiedzania jest oczywiście Stare Miasto – Zona Velha. To prawdziwa uczta dla oczu, jeśli lubicie wąskie uliczki otoczone starymi kamienicami. Spacer po starówce warto rozpocząć od głównej ulicy Rua de Santa Maria, gdzie znajdziemy ponad 200 dzieł sztuki ulicznej. Jest to owoc projektu Arte de Portas Abertas, który rozpoczął się w 2010 roku i obejmuje wszystkie sztuki wizualne: nie tylko malarstwo, czy fotografię i rzeźbę, ale również muzykę, film i kaligrafię! Jest to żywa galeria na otwartej przestrzeni, a dzieła możemy podziwiać na zniszczonych budynkach, drzwiach opuszczonych sklepów czy na okiennicach, dachach i w wielu innych miejscach. W projekcie wzięło udział ponad 90 artystów. Zwiedzając Stare Miasto natkniemy się na liczne zabytkowe kościoły i kaplice (choć nie starsze niż XV wiek), jak: Capela de Corpo Santo, czy kościół Igreja de Santiago Menor. Oczywiście nie zabraknie tu kulinarnych rozkoszy i żywego gwaru świętujących w tawernach turystów i tubylców. O kulinarnej stronie Funchal, opowiemy nieco później.
Jedną z ciekawszych atrakcji w stolicy Madery jest kolejka linowa. Prowadzi ona z dolnej części miasta do dzielnicy Monte, która jest położona na górskim zboczu. W ciągu 20 minut pokonamy na kolejce 3 kilometrową trasę podczas której można podziwiać panoramę miasta. Po zejściu z kolejki, koniecznie zwiedźcie dzielnicę Monte – znajdziemy tam liczne rezydencje, które od XVI wieku budowali tam zamożni mieszkańcy Madery, chcący korzystać z uzdrowiskowego klimatu gór. Warto wybrać się również na wycieczkę do ogrodu Monte Palace, który skrywa egzotyczną roślinność oraz dzieła sztuki. Skoro udało nam się dostać kolejką na Monte, można z nie również zjechać kolejką. Jednak sposobów na wydostanie się z dzielnicy jest kilka – poza zejściem na piechotę, są również sanki. Zjazd na sankach z Monte to jedna z najpopularniejszych trakcji turystycznych Funchal. To sposób przemieszczania się mieszkańców Monte w połowie XIX wieku – tworzyli wiklinowe sanki o drewnianych płozach, które prowadził woźnica, dzięki czemu można było zjechać na dół w krótkim czasie. Obecnie jest to atrakcja dla turystów, każdy może poczuć się prawie jak XIX wieczny mieszkaniec Funchal. Sanki zjeżdżają z ogromną prędkością, więc nie będzie to opcja dla wszystkich, a jedynie dla tych dla których prędkość to zabawa, a nie koszmar.
Targ rybny w Funchal, który zasługuje na uwagę, mieści się w Mercado dos Lavradores – Rynku Rolników stworzonego w 1940 roku. Znajdziemy tutaj wielki targ z ogromnym wyborem ryb i innych owoców morza. Specjalnością Madery, którą znajdziemy również na długich stołach pełnych ryb na targu, jest espada – pałasz czarny. Panuje tam dość duży chaos i hałas – więc na spokojnie raczej nie pooglądamy sobie specjalności, ponieważ handlarze będą nas zachęcać do zakupu i częstować rozmaitymi przysmakami wyspy.
Fort świętego Jana Chrzciciela, czyli Forte de São Tiago to żółty zamek na wybrzeżu starego miasta. Powstał w XVII wieku za czasów Filipa II Habsburga, stanowił on system warowni obronnych wokół miasta, broniąc Funchal przed piratami. Od czasów swojego powstania fort był wielokrotnie przebudowany, ale swój obecny wygląd ma od XX wieku. Fort pełnił różne funkcje, był m.in. kwaterą brytyjskich żołnierzy podczas wojen napoleońskich, schronieniem dla ofiar powodzi czy siedzibą policji wojskowej. Obecnie jest punktem widokowym, który zdecydowanie warto odwiedzić będąc w stolicy Madery. Znajduje się tutaj również Muzeum Sztuki Współczesnej.
W centrum miasta znajduje się Katedra Funchal ( Sé Catedral do Funchal) konsekrowana w 1514 roku. Została zbudowana za panowania Manuela I Szczęśliwego, dzięki czemu zawdzięcza swój styl: manueliński gotyk oraz cechy późniejszych stylów wewnątrz. Fasada budowli podzielona jest na trzy części: gotycki portal w środkowej części zbudowany z kamienia Cabo Girao. Portal zawiera 8 archiwoltów w ostrołukowym łuku, zaś strop jest wykonany z cedrów i uchodzi za jeden z najpiękniejszych drewnianych sufitów w Portugalii. W środku znajduje się również drewniany chór proroków, świętych i apostołów oraz ławki, których zdobienia przedstawiają różne aspekty życia na wyspie. Przed wejściem do katedry znajduje się pomnik Jana Pawła II – na pamiątkę wizyty papieża w Funchal.
Największe miasto na wyspie posiada oczywiście nadmorską promenadę spacerową. Ponieważ Funchal jest dość głośnym miastem – zwłaszcza w okolicach targu, spacer promenadą pozwoli nam na odrobinę wyciszenia i odpoczynku od miejskich hałasów. Promenada o nazwie Avenida do Mar zaczyna się od portu, do którego cumują i z którego odpływają rozmaite statki wycieczkowe i ciągnie się na wzgórzu przy parku Santa Catarina, z którego mamy panoramę na morską część Funchal. Przy promenadzie znajduje się również Muzeum Cristiano Ronaldo, który pochodzi z Funchal. W środku znajdują się trofea, które zdobył piłkarz, wśród nich: cztery statuetki Złotego Buta, Złote Piłki oraz puchary Ligii Mistrzów i wiele innych nagród klubowych. Umieszczone zostały tam również listy od fanów, a na interaktywnych ekranach wyświetlane są najważniejsze momenty w karierze piłkarza, w tym również popisowe i legendarne gole. Kierując się dalej na wschód dojdziemy na Marinę, w okolicy której znajdują się również liczne restauracje i fast foody. Idąc dalej zobaczymy fortece Palacio de Sao Loucerno, w której obecnie znajduje się Muzeum Militarne. Kierując się promenadą trafimy również na największe skrzyżowanie w Funchal – Praca de Autonoma. Spacerując dalej dojdziemy na kolejkę, która zawiezie nas do Monte.
Miłośnicy ogrodów, podczas pobytu w Funchal koniecznie muszą odwiedzić Jardim Botânico da Madeira, czyli najsłynniejszy na Maderze ogród botaniczny znajdujący się zaledwie 3 km na północ od samej stolicy wyspy. Ogród liczy sobie aż 35 tysięcy metrów kwadratowych i zgromadzono tu roślinność niemal z całego świata – w szczególności z obszarów podzwrotnikowych, jak i tropikalnych. Znajduje się tutaj ponad 2 tys. gatunków roślin, a sam ogród jest podzielony na pięć działów. W pierwszym z nich, umieszczono roślinność pochodzącą tylko z Madery i wysp Oceanu Atlantyckiego, a więc z Azorów, Wysp Kanaryjskich, Wyspy Zielonego Przylądka. W drugim dziale umieszczono rośliny z dalekich rejonów świata, jak tropiki czy Himalaje. W trzecim dziale znajdują się sukulenty, a w czwartym rośliny o właściwościach leczniczych i rośliny uprawne. Z kolei w piątym, czyli ostatnich dziale, będziemy mogli zobaczyć egzotyczne i rzadkie gatunki ptaków.
Największe miasto Madery posiada najbardziej znaną i najstarszą winiarnie, gdzie powstaje słynne wino Blandy’s Wine Lodge. Mieści się ona w dawnym klasztorze franciszkańskim. Poza degustacją trunku, będziemy mogli poznać historię i proces powstawania Madeira wine. Zaś w pamiątkowym sklepie możemy zakupić butelki wina i tradycyjne przysmaki Madery.
Sprawdź również Winobranie 2024 w Zielonej Górze!
Największe miasto na Maderze, ugości nas również rozmaitymi specjałami tradycyjnej kuchni. Przede wszystkim, miasto Funchal to znany port rybacki, a zatem warto spróbować dań z owocami morza. Specjalnością wyspy jest espada – drapieżna ryba podawana w sosie z marakuji i prażonym bananem. Poza owocami morza, będziemy mogli skosztować również wiele mięsnych dań, w tym steki z wieprzowiny doprawione liśćmi laurowymi oraz espetadę – wieprzowe szaszłyki marynowane w czosnku i przyprawach.
Funchal to tętniące życiem miasto, które koniecznie trzeba zobaczyć, jeśli będziesz zwiedzać Maderę. Zwiedzanie miasta zajmie Tobie kilka dni, więc jednodniowy wypad trzeba dobrze zaplanować i zdecydować się albo na przejazd kolejką i podziwianie z Monte widoków na miasto albo zdecydować się na spacer promenadą lub podziwianie centrum Funchal. Funchal tętni życiem, więc dla miłośników cichych podróży, raczej nie będzie to najlepsze miejsce – ale klimat miasta jest niepowtarzalny, dlatego wciąż uważamy, że warto tutaj przyjechać przy okazji pobytu na wyspie wiecznej wiosny.