Durian/ foto: canva.com
Durian właściwy, inaczej rościan lub zybuczkowiec to owoc występujący w południowo-wschodniej Azji. Zapach durianu jest bardzo odrzucający, dlatego określany jest najbardziej śmierdzącym owocem na świecie. Mimo to posiada szereg właściwości zdrowotnych, a jego smak niektórych przypada do gustu. Dowiedz się więcej o właściwościach i zastosowaniu tego owocu oraz dlaczego uważany jest również, jako najbardziej niebezpieczny owoc świata?
Durian to najbardziej popularny, najdroższy owoc w krajach azjatyckich, a jednocześnie najbardziej śmierdzący na świecie. Dlatego może dziwić nas fakt, że uznaje się go za naturalny afrodyzjak. I chociaż istnieje ponad 300 odmian durianu, zaledwie kilka z nich jest bezwonnych. Ze względu na intensywny, odpychający zapach w krajach europejskich nie jest popularny, dlatego trudno go kupić poza krajami Azji południowo-wschodniej. Jak pachnie durian? Można powiedzieć w tym przypadku, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, bo mówimy tutaj o delikatnie nieprzyjemnym zapachu. Charakteryzuje się wonią przypominającą połączenie zapachu zepsutego mięsa i sera pleśniowego. Jedzenie owocu jest już utrudnione przez odrzucający zapach. Niemieccy naukowcy przebadali ten owoc pod kątem związków zapachowych, jakie są w nim zawarte i ustalili, że jest w nim obecność, ponad 40 związków zapachowych, które odpowiadają za zapach zgnilizny, miodu, prażonej cebulki, karmelu, owoców, zgniłych jaj – siarkowodór i przypraw do zup.
Ze względu na swój – nie oszukujmy się – odrażający zapach, określany jest owocem zakazanym. Oznacza to, że w wielu miejscach, w tym komunikacji miejskiej, restauracji i innych miejsc publicznych, możemy spotkać się w Azji z zakazem spożywania durianu – na co wskazują specjalne tabliczki z przekreślonym owocem, podobne do tych z zakazem palenia. Nie można go też wnosić na pokład samolotu, czy do hotelu. Tabliczki z zakazem z pewnością nie umkną Waszym oczom, jeśli będziecie podróżować po Azji. Duriana można jeść w wyznaczonych miejscach lub w pobliżu stoisk z durianami. Najbardziej znanym stoiskiem z durianami jest SS2 Durians w Petaling Jaya, niedaleko Kuala Lumpur.
Durian jest owocem niebezpiecznym – dlaczego? Tym razem nie chodzi o zapach, ale jego wygląd i grawitacje. Może ważyć nawet 5 kg i mierzyć 40 cm, rośnie na bardzo wysokich drzewach, a kiedy dojrzeje spada stanowiąc zagrożenie dla ludzi i zwierząt – stąd właśnie określenie tego owocu pochodzącego z Azji, jako niebezpiecznego.
Smak duriana niektórym przypada do gustu, innym zdecydowanie mniej – jak zatem smakuje? Przypomina połączenie czosnku z serem i orzechami, więc zdecydowanie nie jest to słodki owoc. Ma kolce wyrastające ze skóry w kolorze zółto-brązowym, a miąższ duriana ma konsystencję surowego ciasta. Nasiona mają orzechowy smak, zbliżony do kasztanów.
Było o słynnym zapachu i smaku, ale czas również na pozytywne strony tego owocu. Jedzenie duriana to bardzo zdrowy posiłek. Owoc ten zawiera witaminy i właściwości odżywcze, jest źródłem witaminy C i witamin z grupy B. Jest również bogaty w minerały, jak: żelazo, miedź, magan, potas, kwas foliowy. Wpływa zatem korzystnie na powstawanie czerwonych krwinek, ma również dobroczynny wpływ na kości oraz układ nerwowy. Sok z liści duriana, to w Azji naturalny afrodyzjak. Owoc wykazuje również właściwości rozgrzewające, jest wykorzystywany w walce z gorączką, anemią oraz jako środek wspomagający odporność. Ma również pozytywny wpływ na żołądek i rozmaite dolegliwości układu pokarmowego. Dodatkowo jest niskokaloryczny, składa się głównie z wody i węglowodanów. W 100 g durianu znajduje się ok. 147 kalorii. Durian zawiera właściwości przeciwutleniające – jest źródłem takich przeciwutleniaczy, jak polifenole i karotenoidy. Wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, ponadto wykazuje zdolność do hamowania aktywnych wolnych rodników. Jego spożywanie Jedzenie duriana może się również przyczynić do obniżenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Według naukowców badających właściwości tego przysmaku Azjatów, durian może wpływać korzystnie na profil lipidowy krwi. Co to oznacza? Może obniżać poziom cholesterolu we krwi.
Przeciwwskazaniem do spożywania tego kolczastego owocu, nie jest do końca jego zapach, czy smak – to kwestia gustu. Naukowcy twierdzą jednak, że alkohol i durian nie stanowią najlepszego duetu – spożywanie duriana z alkoholem w tym samym czasie wywołuje efekty niepożądane: kołatanie serca, zatrzymanie krążenia, wymioty, nudności, zaczerwienienie twarzy, senność – a w skrajnych przypadkach, może doprowadzić nawet do śmierci.
W Tajlandii i innych krajach Azji, bez problemu zakupimy ten owoc. Jak można zatem go jeść? Oczywiście możemy zakupić świeży durian i zjeść go na surowo, ale są jeszcze inne możliwości: durian smażony, pieczony i gotowany. Miłośnicy smaku owocu, jedzą kremowy miąższ łyżeczką – a podobno doprawiony solą, smakuje jak frytki. W kuchni azjatyckiej, jest dodatkiem do dań głównych, ale również jest składnikiem deserów zup – można również kupić cukierki o smaku duriana. Można go dodawać do potraw mięsnych lub jeść z ryżem i cukrem, dzięki czemu zyska bardziej orzechowy smak. Niezbyt przyjemny aromat pozostaje jednak, niezależnie od sposobu przygotowania – choć może być nieco stłumiony.
Jak wspominaliśmy duriana można jeść w każdej formie – na surowo, wydrążając miąższ łyżeczką, ale też smażąc, gotując, susząc. Dodawany jest do koktajli, cukierków oraz wypieków. Drewno z drzewa durianu jest bardzo wytrzymałe, dlatego powszechnie stosowane w meblarstwie.
Co warto wiedzieć o durianie? Garść ciekawostek o durianie:
Jeśli jesteś ciekaw smaku duriana, miej na uwadze, że Europejczykom rzadko smakuje – do odważnych świat należy. Pamiętaj jednak, że w Polsce kupienie świeżego duriana to nie lada wyczyn! Podróżując po Azji, nie będziesz miał problemów ze zakupem tego owocu.