Bule - o co chodzi? Zasady gry. Zdjęcie - pixabay.com
Bule to bardzo popularna gra towarzyska z elementami zręcznościowymi, którą można spotkać w wielu krajach Europy. Rozgrywki odbywają się na pozbawionym trawy placu np. na utwardzonym żwirze. Wymiary boiska dla gry turniejowej to min. 15m x 4 m, ale przy grze rekreacyjnej wymiary te mogą być zbliżone. Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami (bulami) o średnicy od 70,5-80 mm (ciężar od 650 do 800 g) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy 30 mm nazywanej po francusku cochonnet, co znaczy prosiaczek (w Polsce częściej używa się nazwy świnka).
Obecna forma gry została skodyfikowana w 1907 lub 1910 roku w La Ciotat, w Prowansji, we Francji ale jest uprawiana także w innych regionach tego kraju i w zasadzie na terenie całego basenu Morza Śródziemnego. Francuska nazwa pétanque (zapożyczona do języka angielskiego, z akcentem ostrym lub bez) pochodzi od petanca w prowansalskim dialekcie języka okcytańskiego, wywodząc się od wyrażenia pè tancat [ˈpɛ taŋˈkat], oznaczającego „stopę nieruchomą” lub „stopę posadzoną” (na ziemi).
Gra nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć przygodę z tą grą, oto kilka kroków, które warto podjąć:
Pamiętaj, że kluczem do sukcesu w Boule jest nie tylko precyzja, ale także taktyka i umiejętność przewidywania ruchów przeciwnika.
Jak widzisz zasady gry są proste, abyś jednak miał lepszy obraz tej gry, omówmy grę w kulę nieco dokładniej.
Gra rozpoczyna się od rzutu monetą w celu ustalenia, która drużyna gra jako pierwsza. Drużyna, która wygra rzut, rozpoczyna grę, ustawiając koło, a następnie stając w kole i rzucając waleta na odległość 6-10 metrów (20-33 stóp). Zawodnik z drużyny, która rzuciła waleta, rzuca pierwszego boule. Następnie gracz z drużyny przeciwnej rzuca boule.
Od tego momentu drużyna, która ma bułę położoną najbliżej kozła, jest uważana za „posiadającą punkt”. Drużyna, która nie ma punktu, rzuca następnego boule. Drużyna ta kontynuuje rzucanie bulli, dopóki nie zdobędzie punktu lub nie skończy się jej bulla.
Jeśli w którymkolwiek momencie najbliższe bule z każdej drużyny są w równej odległości od jacka, wtedy drużyna, która rzuciła ostatnią bułę, rzuca ponownie. Jeśli kamienie nadal są w równej odległości, drużyny grają na przemian, aż do uzyskania remisu. Jeśli na koniec meczu bulle są nadal w równej odległości, żadna z drużyn nie zdobywa punktów.
Drużyna, która wygrała końcówkę, rozpoczyna następną końcówkę. Zawodnik z drużyny wygrywającej umieszcza (lub rysuje) koło wokół waleta. Następnie zawodnik podnosi jack’a, staje w okręgu i rzuca jack’a, aby rozpocząć następną serię.
Na czym polega gra w bule?
Zasady gry w petanque (bule) są bardzo proste. Gra składa się z kilku rozgrywek. W każdej z nich gracz ma na celu umieścić swoją bulę najbliżej świnki lub wybić bule stojące najbliżej świnki (bule innych zawodników). Rzut kulą wykonuje zawsze zawodnik tej drużyny, której bula aktualnie nie punktuje – czyli nie jest blisko świnki. Po wyrzuceniu wszystkich bul następuje podliczenie punktów.
Ile waży buła?
Jedna bula waży około od 650 do 800 g.
Ile kul do boule?
W zależności od ilości graczy, zestaw kul wygląda następująco: 1:1 – każdy zawodnik ma po 3 kule. 2:2 – każdy ma po 3 kule. 3-3 – każdy gracz ma po 2 kule.
Jakie boule kupić?
Najlepiej kupować kule wykonane z ciężkiego drewna (np. bukszpanu) lub z tworzyw sztucznych, które będą na tyle ciężkie że wiatr nie zmieni toru lotu kuli.
Jak się nazywa gra w kule?
Boule to tradycyjna francuska gra, która jest tam nazywana jako Pentaque, w Polsce używamy nazwy „bule”.
Jak rzucać w bule?
Bulę rzucamy w stronę świnki lub buli przeciwnika, która jest najbliżej świnki. Gracz otrzymuje punkt za każdą bulę umieszczoną bliżej świnki lub buli przeciwnika.
Gdzie grać w bule?
Amatorsko w bule można grać w zasadzie wszędzie: w ogrodzie, w parkach, na polu czy po prostu na boisku. Należy zadbać jedynie o równą powierzchnię.